Kde všude se používají palubky v domácnosti a co je důležité při jejich výběru?

Dřevěné palubky v domácnosti výrazným způsobem zlepšují izolaci celého interiéru vůči hluku i teplu. Vedle praktických výhod také představují perfektní základ pro naladění vnitřku bytů a domů do rustikálního i moderního stylu. Jaká jsou kritéria pro jejich výběr a kde všude palubky v domácnosti využijete?

Kvalitní podlaha i líbivé obložení stěn

Dřevěné palubky si své příznivce získávají co do estetické stránky díky přírodnímu designu, který přirozeně navozuje příjemnou atmosféru útulného domova. Navíc je dřevěný materiál vysoce kvalitní, odolný, garantuje dlouhou životnost, a navíc se dobře udržuje. Se všemi těmito vlastnostmi můžete počítat, ať už se rozhodnete dřevěnými palubkami osadit podlahu, stěny místnosti či třeba kompletní schodiště. Je také potřeba zmínit, že vedle vnitřních se vyrábějí i palubky pro venkovní použití.

Rychlá a snadná montáž

Palubky se skládají z profilovaných dílů, které do sebe navzájem zapadají, například na základě systému pera a drážky. Pevný spoj tedy vznikne po vzájemném zasunutí a propojení jednotlivých dílů do sebe. Celková plocha je pak fixována na určitě místo, kterým se nejčastěji rozumí horní lemovací lišta.

Jakou tloušťku zvolit?

Největším dilematem pro většinu zákazníků je – a nejen v případě dřevěných palubek – vzhled; tedy barevný odstín a dekor povrchu. Při výběru palubek je ale neméně důležité věnovat dostatek pozornosti tloušťce materiálu. Ta musí reflektovat účel využití. Pro orientační představu byste u jednotlivých druhů měli uvažovat tloušťku:
  • 12-19 mm pro obkladové palubky,
  • 18-32 mm pro podlahové palubky.
Markantní rozdíl je logický. U podlahových palubek je totiž kromě odolnosti vůči mechanickému poškození a dlouhé životnosti vzít v potaz i vysoké zatížení chůzí, které bude muset podlaha dennodenně a po dlouhá léta snášet.

Publikováno: 03. 04. 2019

Kategorie: Ostatní

Autor: Katka Roubalová