Podzimní výzdoba domova nemusí být drahá

Blíží se podzim, listí v lesích se začíná hezky vybarvovat, trávy hnědnou, žloutnou a usychají do podoby, v níž je škoda je nevyužít. I restaurace, jež si drží krok s trendy výzdobou se již ubírají k tomu, že stoly zdobí „obyčejnými“ kyticemi z žitných klasů, jež doplňují plné makovice máku setého a oživují je květy polního kvítí, které byť jsou umělé, vypadají živě a kytka vydrží na stole několik týdnů. Zkuste si doma vyrobit krásnou dekoraci z toho, co najdete na zahradě, nebo při procházce lesem, loukami a dalšími částmi přírody, jež je poblíž vás.

Stůl, který zaujme jednoduchou krásou

Kytici, která krásně zdobí stůl, již byla představena v úvodu článku. Stejně tak můžete ale stůl vyzdobit ještě jinak. Stačí, když na stůl umístíte mělký talíř či podnos na něj naaranžujete suchou trávu, seno, mech, hobliny, piliny, kůru, kamínky… Do připraveného základu uložte žaludy, kaštany, slupky z kaštanů, šišky z různých jehličnanů, čím víc druhů najdete, tím lépe. Nezapomeňte na šípky, které ač jsou menší, velmi díky své barvě celkovou výzdobu oživí. Mezi šišky umístěte i listí, volte různě velké lístky, větší umísťujte dospodu. Na zahradě, ale i volně v přírodě možná narazíte na oranžové lampionky mochyně. Někdy se barví až do červena. Budete-li mít trpělivost na výsledný efekt pár dnů a podaří-li se vám nalézt houby, nakrájejte je na plátky a usušte. Těmi tu a tam vše posypte.

Podzimní věnec na dveře

V obchodech lze zakoupit slámový věnec různé velikosti. Anebo si jej můžete vyrobit sami, pokud seženete seno nebo slámu. Měl by být naducaný, pevný, abyste do něj mohli zapichovat vázací drátek. Věnec ledabyle pokryjte mechem, který můžete opevňovat přírodními špagátky, krásně působí i nastříhané obdélníčky a čtverce z jutového hrubého pytle. Ty můžete připevnit špendlíky nebo tavnou pistolí. Na drátek namotejte šišky a napíchejte je do připraveného základu věnce. Za pomoci mašlí v barvách podzimu k věnci uvažte i celé dlouhé stopky s lampionky mochyně. Nebojte se přidat kousky zeleného chvojí, podzim není jen o oranžové, hnědé, žluté či béžové. Uvidíte, jak krásný věnec vám během půl hodiny vznikne pod rukami. Nápadů, jak oživit domov a ozdobit jej podzimními přírodními a dřevěnými dekoracemi je spousta. Už i samotný vstup do domu, tedy branka a brána, mohou být nazdobeny. Nebojte se použít např. rákos, malé i větší dýně, košíky, ošatky a podobně. Budete se těšit z přírodní krásy.

Publikováno: 28. 07. 2021 / Aktualizováno: 31. 07. 2023

Kategorie: Ostatní

Autor: Katka Roubalová