Vše, co potřebujete vědět o tržní ceně nemovitosti

Pro prodej nemovitosti je tento rok dle realitních odborníků ideální. Hypotéky sice podražily a zájem o ně klesl, ceny nemovitostí však mají dlouhodobě vzrůstající tendenci. Než ale k prodeji přistoupíte, čeká vás jeden z nejdůležitějších kroků celé transakce, stanovení tržní ceny. Co tento pojem vlastně znamená a proč je tak důležitý?

Nemovitosti skokově podražily

Pokud jste se orientovali v cenách nemovitostí před rokem či dvěma, je nejvyšší čas na další průzkum. Ceny šly totiž výrazně nahoru, a to i v lokalitách, které jsou obvykle na okraji jakýchkoliv změn. Kromě bytů a rodinných domů si nyní lidé připlatí i za chaty a chalupy a také za samotné pozemky. Původní odhady tržních cen tak nejsou zcela směrodatné, a to i v případě, že byly prováděny na konci loňského roku. „Trh je velmi dynamický a ceny se mění, rostou. S tím je nutné počítat. Pokud se tak kdokoli chystá k prodeji nemovitosti, je nejprve nutné provést její aktuální odhad,“ říká Jakub Kindl z rodinné realitní kanceláře Domov Reality, která svým klientům nabízí odhad nemovitostí zdarma v rámci svých realitních služeb.

Správná cena na prvním místě

Dle Kindla je správné stanovení tržní ceny naprosto klíčové a hraje důležitou roli v tom, za jak dlouho se nemovitost prodá a kolik zájemců se ozve. „Při prodeji nemovitost jsou důležité samozřejmě i jiné faktory podepisující se na atraktivitě nemovitosti. Je podstatná lokalita a stav nemovitosti. Správná cena avšak pomůže nemovitost zařadit do správné kategorie. Když ji nadhodnotíte, bude zájemcům připadat moc drahá a potenciálních kupců bude o poznání méně. Když ji podhodnotíte, bude zase podezřelá a bude vzbuzovat dojem, že je s ní něco technicky nebo právně v nepořádku.“ Při stanovení ceny se využívají dva hlavní nástroje, a to cenové mapy a interní realitní databáze. Odhadům se věnují realitní specialisté, kteří mají dlouholeté zkušenosti a znají aktuální situaci jako své boty.

Vysvětlení jednotlivých pojmů

A co tedy pojem tržní cena vlastně znamená? Tržní cena představuje částku, za kterou se nemovitost podaří skutečně prodat. Tuto cenu můžeme nazývat i cenou prodejní. „Tržní cena je výsledkem vyjednávání a následné dohody mezi kupujícím a prodávajícím. Neměli bychom si ji plést s obvyklou tržní cenou, což je suma, kterou jsou obvykle schopni akceptovat i další kupci“ vysvětluje Jakub Kindl.

Setkat se můžete i s cenou nabídkovou. Tou rozumíme požadavek prodávajícího a je to právě ta cena, kterou vidíme uvedenou v inzerci. V praxi tato cena není skoro nikdy finální, ale hýbe se s ní nahoru nebo dolů podle vyjednávání jednotlivých stran.

Tržní odhad po konzultaci

I v případě, že se do prodeje nemovitosti pouštíte na vlastní pěst, vyvarujte se stanovení tržní ceny svépomocí. Můžete sice vycházet z inzerátů ze stejné lokality, důležitých proměnných je však příliš mnoho a bez odborných znalostí se jedná o náročný úkol. Konzultujte tak tržní odhad s odborníky v každém případě, tuto službu dnes nabízí již každá realitní kancelář.

Publikováno: 28. 02. 2022

Kategorie: Finance

Autor: Katka Roubalová