Vybrat správný dětský stůl je alchymie. Zvlášť, když se snažíte, aby dítěti dlouho vydržel

Jakmile malý špunt začne sedět, je načase pořídit mu kvalitní sedací nábytek, který v první řadě sestává z malého stolku a židličky. Ovšem tím úplně prvním prostředkem pro sezení je u malého strávníka jídelní židlička, která dovoluje možnost polohování, proto do ní mohou být usazovány i děti, které ještě samostatně nesedí.

Z jídelní židličky k vlastnímu stolu

První stůl, za kterým děti sedí, je obvykle koncipován jako herní. Vydává zvuky, je hodně barevný a má malého človíčka především zaujmout. Později se rodiče přeorientují na hladký stůl se židlí, který je vhodný ke kreslení a prvním pokusům s tužkou v ruce. To už je malý špunt ale obvykle ve školce. S nástupem do školy nastává dilema, jaký pořídit dítěti stůl, aby na něm mohlo psát úkoly, malovat si a občas jej využít i pro konzumování večeře. Výběr kvalitního psacího stolu je jedním z nejnáročnějších úkolů při nástupu dítěte do školy. Stojí před ním všichni rodiče a na tom, jak se ho zhostí, závisí mimo jiné i to, jak bude jejich dítě prospívat ve škole.

Polohovací psací stůl není jen luxus

Součástí sestav dětského nábytku bývají také psací stoly, které mají sice jednotný design se zbytkem pokoje, ale není možné je přizpůsobit na míru dětským potřebám. Růst dítěte pak musí kompenzovat polohovatelná židle, kterou je možno přizpůsobit na míru požadavkům malého školáka. Jestliže si ale dáte práci s výběrem samostatného stolu a zvolíte takový, u něhož je možné polohovat pracovní desku, budete moci desku stolu později nastavovat do úhlu, který bude momentálně nejvíce podporovat správný rozvoj vašeho dítěte. Stůl a židle jsou nejdůležitější součásti dětského nábytku, které je potřeba vybírat opravdu důkladně.

Kam stůl postavit?

I poloha stolu v pokoji je velmi důležitá. Asi není nutné zmiňovat, že podlaha pod stolem a židlí by měla být hladká, aby po ní mohlo dítě pohodlně přejíždět. Ideální je z tohoto úhlu pohledu vinylová podlaha. Rozhodně ale hraje roli také lokace stolu v pokoji. Myslete na dostatek denního světla, ale také pohodlné posezení při práci. Dítě by mělo sedět zády ke stěně, na stůl by mu mělo dopadat světlo z okna. Je-li to možné, umístěte psací stůl do rohu pokoje, ne proti dveřím. Neuškodí, bude-li mít k dispozici také malou stolní lampu na večerní přisvícení.

Publikováno: 03. 09. 2021

Kategorie: Ostatní

Autor: Katka Roubalová