Aromaterapie, kvalitní matrace a další tipy, jak zkvalitnit spánek

Neustále se mluví o tom, jak je kvalitní spánek důležitý. A ono na tom opravdu něco je. Kvalitní spánek stojí za vyšší výkonností, také za lepší obranyschopností člověka a taktéž za kvalitnějším životem obecně. Odborníci se shodují na tom, že člověk ani nemusí spát nutně osm hodin denně, hlavně, když jeho spánek bude kvalitní. Jenže otázkou je, co zkvalitní tuto činnost během noci?

Odpovědí je kupříkladu kvalitní matrace. Vhodné jsou především latexové nebo pěnové matrace, které jsou vhodné také pro alergiky, kteří tak nebudou muset kýchat po celou dlouhou noc a jejich spánek bude tak konečně po dlouhé době nerušený. Druhým tipem je aromaterapie. Ano, i esenciální oleje mohou lidský organismus tak uklidnit, že spánek bude nestolen prakticky ihned.

Tím však seznam tipů pro kvalitní spánek ani zdaleka nekončí. Čím jiným lze spánek podpořit a jak ho zkvalitnit, aby se zdraví pořádně utužilo?

Vyvarujte se před spaním tekutinám i pohybu

Fyzický pohyb je pro pevní zdraví samozřejmě důležitý. Ovšem cvičit před spaním - to dobré zrovna není. Proto se před spaním jakémukoli fyzickému pohybu vyvarujte. Místo toho si raději přečtěte oblíbenou knížku, která vám něco přinese a dá.

Doporučujeme také omezit množství tekutin před spaním. Dodržovat pitný režim je důležité, ale většina tekutin by se měla vypít do tří hodin odpoledních. Pokud budete pít kupříkladu čaje před spaním, vaši noc strávíte spíše na záchodě než v posteli.

Teplá koupel vás na spánek připraví

Abyste usnuli prakticky ihned a dlouho se nepřevalovali v posteli, vyplatí se před spaním podstoupit teplou koupel nebo teplou sprchu. Ta vás rázem uspí. Umí totiž uklidnit organismus, zpomalí metabolismus a vy tak usnete opravdu dřív, než stihnete říct “švec”.

Před spaním vyvětrejte

Člověku se nespí zrovna nejlépe v nevyvětrané místnosti. Když je v interiéru zatuchlo, začíná bolet hlava, která člověku nedá v noci spát. Proto před spaním vyvětrejte, a to i v zimě, i když se venkovní teploty dotýkají nuly.

Publikováno: 27. 11. 2020

Kategorie: Ostatní

Autor: Katka Roubalová