Základní pravidla prevence koronaviru: Jak se chovat, aby vir neměl šanci?

Koronavirus je neviditelný zabiják, který nám nahání strach. Můžeme na něj však vyzrát důsledným dodržováním následujících pravidel. Článek jsme pro vás připravili společně s e-shopem Rouskoshop.cz, který nabízí kvalitní dětské, pánské i dámské roušky s antibakteriální textilií.

Myjte si ruce - často a důkladně

Hygiena rukou je jedním z nejlepších způsobů, jak se chránit před virovými a bakteriálními onemocněními. Ze zásady proto obličeje dotýkejte pouze čistýma rukama a stejnou zásadu uplatňujte i při konzumaci jídla.

Dodržujte sociální odstup

Světová zdravotnická organizace (WHO) řadí udržovat nejméně metrovou vzdálenost od člověka, který kýchá nebo kašle. Za bezpečné však vědci neoznačují ani povídání se tváří v tvář. I při něm se totiž do vzduchu uvolňují drobné kapičky obsahující virus a vy je můžete vdechnout. Vzájemnému kontaktu se snažte vyhýbat zejména v uzavřených prostorách, kde se virus ve vzduchu udrží déle.

Noste roušky

Roušky nebo jiná ochrana obličeje (respirátory ffp2) mohou zpomalit šíření koronaviru, protože eliminují šíření kapiček do okolí. Měli byste však vědět, jak si ho nasadit a správně používat. Chirurgické roušky jsou jednorázové a po 2-3 hodinách ztrácejí ochranný efekt. Aby byla účinná, roušky nasazené na tváři byste se již neměli dotýkat rukama. I před jejím nasazováním byste si měli ruce umýt či dezinfikovat. Totéž udělejte po sejmutí masky, kterou byste měli zahazovat do uzavřené popelnice. Bavlněné roušky můžete použít několikrát po sobě, po pár hodinách byste je však stejně měli vyměnit - za čisté, resp. otěže a vyžehlené.

Noste rukavice

Podle prvotních výzkumů se může koronavirus na některých površích udržet až 72 hodin. Nakazit se jím teoreticky můžete i prostřednictvím kontaminovaného předmětu, při manipulaci s penězi či při podání ruky s infikovaným. Do obchodu a MHD proto snažte nosit rukavice, ideálně jednorázové gumové, které po použití vyhoďte do směsného odpadu.

Zůstaňte doma

Přenos infekce hrozí všude tam, kde se seskupena lidé - v obchodech, MHD, ale i ve výtahu či na hřištích. Zejména starší lidé nad 60 let by měli zvážit svůj pohyb venku, protože právě oni jsou vystaveni největšímu riziku zdravotních komplikací po nákaze koronavirem. Doma zůstaňte zejména tehdy, když se u vás objeví příznaky respirační infekce, byli jste v kontaktu s nakaženým nebo jste přiletěli ze země s výskytem koronaviru- tehdy se na vás vztahuje povinná 14-denní karanténa.

Publikováno: 08. 03. 2021 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Ostatní

Autor: Katka Roubalová