Zahradní nábytek se hodí i do interiéru

Pod pojmem zahradní nábytek si řada lidí představí plastové židle a stolky, s nimiž se dlouhodobě setkáváme na chatách a chalupách. Současná nabídka je ovšem mnohem širší a je možné vybírat z celého spektra materiálů a designů, jež lze velmi dobře uplatnit nejen v exteriéru, pro který je určen, ale také v interiéru. V čem lze spatřovat jeho výhody?

Specifika zahradního nábytku

Nábytek určený pro vytvoření posezení na zahradě, terase či balkonu se vždy navrhuje jako venkovní nábytek, je tedy vyráběn s cílem dosáhnout zvýšené odolnosti vůči působení vnějších vlivů, mezi které patří nejen vlhkost a smáčení, nízké či vysoké teploty, tlak větru, biologičtí škůdci či sluneční záření, ale také zvýšená hustota prachových částic či obecně méně hygienické prostředí. Z tohoto důvodu jsou pro výrobu zahradního nábytku využívány díly, které zvýšené zatížení nečistotami a negativními vlivy snesou, dobře se ošetřují nebo omývají (případně perou). Těchto výhod lze použít také v interiéru, zejména tam, kde hrozí vyšší znečištění či vlhkost a teplotní změny.

Kde v interiéru využijete zahradní nábytek

Pro vybavení domácnosti se využívá především klasický nábytek, u něhož očekáváme dlouhou životnost a snadnou údržbu. Standardní materiály interiérového nábytku tak zahrnují především textil, masivní a aglomerované dřevo či jeho levnější alternativy, v menší míře pak kovy nebo plasty, případně sklo. V případě, že máte doma malé děti nebo chováte větší domácí mazlíčky, může vám zahradní nábytek dobře posloužit i jako náhrada klasického vybavení obývacího nebo dětského pokoje. Velmi oblíbené jsou v takovém případě především designově pokročilé zahradní stolky či křesílka z umělého ratanu nebo pevného termoplastu, které využijete pro vytvoření posezení, jež se snadno ošetřuje a nebude vám vadit, když dojde k jeho poškození nebo poškrábání.

Zahradní nábytek se hodí i do koupelny

Kromě uvedeného lze zahradní nábytek využít v prostorách se zvýšenou vlhkostí – máte-li třeba větší koupelnu, může zahradní stolek či křeslo sloužit jako dočasný odkládací prostor – jejich výhodou je nízká citlivost vůči vlhkosti a dlouhodobá vzhledová stabilita. Venkovní nábytek tak trochu připomínají také závěsná křesla do bytu, která lze použít i na terase jako doplněk k venkovnímu nábytku. Podmínkou je pevný podklad a dostatek prostoru okolo.

Publikováno: 07. 06. 2022

Kategorie: Interiér

Autor: Katka Roubalová