Záclony a praní: jak na to?

Kdo by netoužil po krásně zářivě bílých záclonách, že ano? Toužíme po nich v ložnicích, obývacích pokojích, dětských zákoutích nebo pracovnách, kde sídlí na kovových nebo dřevěných garnýžích. Jelikož jsou nedílnou součástí našich domácností a tvoří celkový dojem z prostoru, je klíčové, abychom si dali zejména při jejich praní záležet. Protože právě při praní bojujeme s jejich mírnou zašedlostí, k níž dochází s postupem času.

Před praním

Jak pečovat o záclony, respektive jak správně je prát je otázka doslova do pranice. Každá žena na to má trochu jiný názor, ale každá se shodne v tom, že se praní záclon může rozdělit do několika cyklů. Ze všeho nejdříve musíme záclony připravit čili první fází je situace, než se dáme do praní.

V tomto okamžiku nás zajímají především štítky na každé zácloně. Každá záclona je totiž vyrobena z jiného materiálu a ke každému se také jinak přistupuje. V nejlepším případě bychom proto měli vědět, s jakým materiálem máme, co do činění, a podle toho přizpůsobit nejen prací program, ale také následné sušení a žehlení.

Obvykle však platí, že záclony pereme na jemný prací program s tím, že je mnohdy vkládáme do pytlíků určených pro ně. Důvod je prostý – nechceme, aby se během pracího cyklu potrhaly nebo se s nimi něco podobného stalo.

Během praní

Aby bylo praní skutečně efektivní, musí být nastavena nejen pračka správně, ale také musíme mít po ruce bělidlo. Do pračky se při praní alespoň trocha bělidla přidává, ale opět se odrážíme vždy od toho, s jakou konkrétní tkaninou máme tu čest.

Vždycky je vhodné také zkontrolovat, jestli bělidlo dávkujeme správně. Ve správný čas a ve správném množství. S tím nám pomůžou informace uvedení na zadní straně produktu.

Žádné žehlení ani žádná sušička

I když se opět odpíchneme od konkrétního materiálu, ze kterého jsou záclony vyrobeny, většinou platí, že sušička ani žehlička nepřichází po vyprání v úvahu. Záclony se jednoduše suší ve vzduchu s tím, že se tedy nechávají viset, dokud nejsou zcela suché. Mnoho lidí je automaticky po vyprání aplikuje zpátky na kolejničky nebo garnýže a vyčkává.

V případě, že byste chtěli mít záclony skutečně bez sebemenšího skladu, žehličku použijte pouze za předpokladu, že je budete žehlit na co nejnižší stupeň.

Publikováno: 28. 02. 2023

Kategorie: Ostatní

Autor: Katka Roubalová