Údržba a starost o koupací jezírka

Údržba koupacích jezírek je klíčem k čisté vodě a zdravému ekosystému. Správná péče zajistí, že voda zůstane čistá, ryby zdravé a rostliny prosperující. Poznejte tajemství ideálního jezírka, které navíc může posloužit také ke koupání.

Správná údržba koupacího jezírka

Na první pohled by se mohlo zdát, že koupací jezírko je jen alternativní formou bazénu, ale opak je pravdou. Klíčovým rozdílem mezi oběma je přístup k čištění vody. Zatímco bazény spoléhají na chlór k udržení vody čisté, jezírka využívají přírodních procesů. V koupacích jezírcích je vždy živá voda, což znamená, že se v ní dynamicky mění organismy, materiál se usazuje a některé částice plavou na hladině. Aby jezírko zůstalo krásné a zdravé, je nezbytné pravidelně odstraňovat tento materiál, a to jak z jeho povrchu, tak z filtračních systémů. Výhodou je, že větší čištění nevyžadují jezírkové fólie. Takový přístup nejen zachovává přirozený ekosystém vody, ale také nabízí jedinečný zážitek z koupání uprostřed přírody.

Vhodné jsou přípravky na úpravu vody

Koupací jezírko na zahradě je oázou klidu a krásy v naší zahradě, ale jeho péče vyžaduje pozornost a odbornost. I když se řídíte všemi zásadami při jeho stavbě, jako je správné umístění, kvalitní filtrace, vhodné čerpadlo či UV lampa, někdy se nemůžete vyhnout nutnosti upravit kvalitu vody. Důrazně však doporučujeme zvážit, jaké přípravky do jezírka aplikujete. Nesprávná volba může váš pracně vybudovaný biosystém zničit, což by znamenalo mnoho hodin práce nazmar.

Mezi často používané pomocníky na úpravu vody patří testovací proužky, které rychle zjistí základní hodnoty vody. Pokud v jezírku chováte ryby, měli byste mít po ruce kapesní pH metr. Aby jezírko zůstalo čisté a esteticky přitažlivé, můžete využít přípravky na odstranění nežádoucích řas. Pokud máte UV lampu, neměli byste mít problém se zelenou vodou, ale pokud se objeví, existují přípravky, které ji eliminují. Kromě toho, u stojatých vod je častým problémem přemnožení komárů, ale i proti nim máme efektivní zbraň v podobě přípravků na hubení jejich larev.  

Publikováno: 09. 11. 2023

Kategorie: Zahrada

Autor: Katka Roubalová