Kapková závlaha je výhrou pro vaši zahradu. Proč ji ještě nemáte?

Pokud jako většina lidí nemáte čas zalévat zahradu každý den, věnujte pár chvil instalaci automatického zavlažovacího systému a vaše zahrada se o sebe postará sama. Kapková závlaha je zavlažovací systém, který zavlažuje zahradu nepřetržitě, takže vy budete mít spoustu času na jiné věci.

Co je to kapková závlaha?

Kapková závlaha je skvělý způsob, jak ušetřit čas a zavlažovat zahradu účinně. Tento zavlažovací systém dodává vodu v podobě kapek přímo ke kořenům rostlin a zajišťuje jim stálý přísun vláhy. Tato metoda je vhodná zejména pro rostliny, které potřebují hodně vody, jako jsou zelenina, ovoce a květiny.

Jak funguje kapková závlaha?

Kapková závlaha funguje tak, že se voda ke kořenům rostlin pomalu uvolňuje prostřednictvím systému trubek a emitorů. Voda je dodávána ve formě kapek, což umožňuje zaměřit se na konkrétní oblasti a snížit odpařování. Kapkovou závlahu snadno nainstalujete i na svoji zahradu. Potřebovat budete speciální kapkovací hadici, několik spojek, filtry, řídicí systém a případně časovač.

Zdroj vody pro kapkovou závlahu

Na specializovaném eshopu pro závlahy zahrad seženete kapkovací systémy určené pro napojení na vodovodní řád, nádrž s dešťovou vodou, ale i obyčejný sud. Jako zdroj vody pro kapkovací závlahu můžete využít i studnu.

Výhody kapkové závlahy

Zavlažování zahrady kapkovou závlahou má mnoho výhod. Tyto zavlažovací systémy jsou velmi účinné a mohou ušetřit až 70 % vody, kterou byste spotřebovali při použití klasických zavlažovačů. Navíc snižuje odpařování, takže vaše rostliny budou mít vždy dostatek vláhy. Kapková závlaha vám také umožňuje zaměřit se na konkrétní místa na zahradě, abyste mohli rostliny zalévat efektivněji.

Kolik stojí kapková závlaha?

I u rozměrných systémů určených pro velké zahrady se dostanete na ceny v řádech jednotek až desítek tisicíkorun. Opravdu jednoduchá řešení, která si můžete snadno a rychle sestavit sami doma, stojí jen několik set korun. Kapkovou závlahu si sestavíte i svépomocí a vyzkoušíte tak, zda vám vyhovuje, než se rozhodnete pro velkou investici. Jestliže budujete zahradu úplně od začátku, máte skvělou příležitost zakomponovat do ní automatický závlahový systém ještě předtím, než vyrostou stromy a keře a některá místa budou hůře přístupná.

Publikováno: 19. 06. 2022

Kategorie: Zahrada

Autor: Katka Roubalová