Dřevo jako trend v oblasti vytápění interiérů. Jak s ním topit?

0

Zájem o fotovoltaickou elektrárnu na klíč roste, ale stejně tak roste počet domácností, které se rozhodují mezi fotovoltaikou a vytápěním dřevem. Některé dokonce tyto ekologické možnosti kombinují, což je ta nejlepší cesta. Zatímco u fotovoltaiky je jasné, jak domácnosti přivede energii, u dřeva může v hlavách lidí vyvstat řada otázek. Pojďme si proto prozradit, jak konkrétně topit dřevem nejen ekologicky, ale také ekonomicky?

Druh dřeva i jeho vlhkost rozhodují

Podle posledních průzkumů se stále více domácností přesouvá k tomu, že budou muset znovu po letech topit dřevem a ne elektřinou. Aby však bylo vytápění skutečně ekologické a také ekonomické, musí se brát v případě dřeva v potaz několik věcí. Předně například vlhkost, která bude ovlivňovat výhřevnost paliva i ekologičnost celkového spalování. A samozřejmě i druh dřeva. Ne každý typ je vhodný pro vytápění interiéru.

V praxi platí, že čím více vlhké dřevo je, tím větší množství škodlivých emisí při vytápění vzniká, a tím pádem také vzniká větší množství sazí a nečistot v celém spalinovém systému. Proto se nevyplácí dřevo nenechávat vyschnout, nakonec by z možné úspornější cesty mohlo být spíše ještě dražší východisko.

Aktuální vlhkost je možné změřit

Jak tedy řádně topit dřevem je jasné. Závisí to pouze od toho, jaká je jeho aktuální vlhkost. Nejlepší dřevo vhodné pro vytápění je takové, které je vyschlé na minimálně 80 procent. Nabízí se však otázka, jak konkrétní vlhkost dřeva vlastně zjistit?

Existují takzvané hrotové vlhkoměry, které je možné koupit prakticky v každém hobbymarketu. Tyto vlhkoměry určují takzvanou dřevařskou vlhkost, která je však poté prakticky totožná s vlhkostí energetickou.

Dokonce mnozí lidé tvrdí, že pakliže vlhkoměr není ve vaší domácnosti, může ke zjištění aktuální vlhkosti pomoct obyčejná váha. 

Publikováno: 30. 01. 2023

Kategorie: Ostatní

Autor: Katka Roubalová