Elegance a útulnost. Provensálský styl vám umožní žít v jihovýchodní Francii bez stěhování

Prosvětlený a svěží interiér s důrazem na pohodlí a útulnost. Provensálský styl navozuje v bytě příjemnou atmosféru, která vás dennodenně po návratu domů zanese do prostředí jihovýchodní Francie, která je oblíbeným cílem nejen českých turistů. Víte, s jakými prvky Provensálský styl pracuje?

Kontrast nábytku z tvrdého dřeva s jemnými prvky

Provensálský styl nejvíce vynikne v ložnici a obývacím pokoji, ale pochopitelně i v jiných místnostech. Charakterizuje ho masivní nábytek, ideálně z tvrdého dřeva. Takové skříně, komody, stoly či židle ale samozřejmě vyžadují pečlivější údržbu. V kontrastu s masivním nábytkem by měly být prvky, které interiéru dodávají žádoucí jemnost. Řeč je zejména o nenásilně působícím kování na dveřích či komodách, jejich citlivém tvarování a zdobení.

Dřevo… a co dál?

Všechno ale není jen o nábytku. Aby jazykem provensálského stylu hovořil celý interiér komplexně, je potřeba dbát na to i v případě podlah, obkladů či různých zídek. Vedle dřeva je co do materiálu vhodné volit také kámen či kov.

Bez doplňků z keramiky to nepůjde

Domácnost laděná do stylu prosluněné Provence se neobejde bez keramických doplňků. Ty mohou mít užitnou úlohu (například talíře, hrníčky), ale stejně tak mohou plnit čistě dekorační funkci (sošky atd.) na některé z poliček nebo na krbové římse.

Prim hrají pastelové barvy

O estetickou atraktivitu provensálského stylu se starají pastelové barvy, které by měly být hravé, ale zároveň působit decentně, neagresivně a lidskému oku se nevtírat. Zatímco nábytek může být klidně i bílý, ostatní interiérové prvky je vhodné ladit do světlých odstínů fialové, modré či růžové s nádechem bílé a šedé. Byť mohou působit jako vybledlé, výsledný efekt bude působit příjemně a útulně. Zvlášť, pokud ubrusy, prostírání, závěsy nebo přehozy tu a tam „okořeníte“ květovaným vzorem.

Se solitéry nezůstane žádný kout prázdný

Žádný kout nemusí zet prázdnotou bez využití. Pokud si chcete byt či dům vybavit v provensálském stylu, budou vás zajímat také taburety, úzké vitríny, křesla a jiné solitéry, chcete-li jednotlivé kousky nábytku.

Publikováno: 03. 04. 2019

Kategorie: Ostatní

Autor: Katka Roubalová