Jak čistit dveře

Příprava před čištěním

Než se s vervou pustíte do čištění dveří, věnujte chvíli přípravě. Ušetříte si tím práci a dosáhnete lepších výsledků. Nejdříve zjistěte, z jakého materiálu jsou vaše dveře vyrobeny. Dřevěné dveře vyžadují jinou péči než ty z kovu nebo plastu. Prohlédněte si proto své interiérové dveře a identifikujte případné skvrny nebo znečištění. Podle typu nečistoty zvolte vhodný čisticí prostředek. Připravte si kbelík s teplou vodou, hadříky z mikrovlákna a vybraný čisticí prostředek. Pro hardwarové součásti, jako jsou kliky a panty, si vezměte jemný čisticí prostředek a suchý hadřík. Nezapomeňte chránit podlahu před poškrábáním a politím vodou. Pod dveře umístěte starý ručník nebo noviny.

Čištění dřevěných dveří

Dřevěné dveře, ať už v interiéru nebo exteriéru, dodávají domovu krásu a eleganci. Aby si ale zachovaly svůj vzhled a funkčnost, je potřeba o ně správně pečovat. Čištění dřevěných dveří se liší od čištění jiných povrchů a vyžaduje specifický přístup. Na běžný prach a nečistoty postačí jemný hadřík z mikrovlákna. Pro důkladnější čištění použijte vlažnou vodu s přídavkem jemného saponátu určeného na dřevo. Důležité je dveře ihned po umytí otřít do sucha, aby se zabránilo vzniku skvrn od vody. Vyhněte se agresivním čisticím prostředkům s obsahem alkoholu nebo rozpouštědel, které by mohly dřevo poškodit. Pro oživení vzhledu a ochranu dřeva je vhodné použít speciální vosk nebo olej na dřevěné povrchy. Nanášejte je vždy po směru vláken dřeva a v tenké vrstvě. Pravidelná péče a čištění prodlouží životnost vašich dřevěných dveří a udrží je krásné po mnoho let.

Dveře, ať už dřevěné, kovové či skleněné, si zaslouží péči. Pravidelné čištění od prachu a nečistot jim zajistí dlouhou životnost a zářivý vzhled. Já jsem si ty své pořídila na https://www.dvereskladom.sk/ a nelituji.

Božena Černá

Čištění lakovaných dveří

Lakované dveře jsou ozdobou každého interiéru, ale aby si zachovaly svůj lesk a krásu, vyžadují pravidelnou péči a čištění. Naštěstí je údržba lakovaných dveří poměrně snadná a zvládne ji každý.

Začněte tím, že dveře zbavíte prachu a nečistot. Použít k tomu můžete prachovku, hadřík z mikrovlákna nebo vysavač s jemným kartáčem. Vyhněte se hrubým hadrům a agresivním čistícím prostředkům, které by mohly povrch poškrábat. Pro běžné mytí lakovaných dveří postačí vlažná voda a jemný saponát. Nepoužívejte horkou vodu, která by mohla lak poškodit. Do vody přidejte jen malé množství saponátu a důkladně ho rozmíchejte. Hadřík namočte do saponátové vody, dobře vyždímejte a dveře jemně otřete. Poté dveře opláchněte čistou vodou a do sucha vytřete suchým hadříkem.

Pokud jsou na dveřích odolnější skvrny, můžete použít speciální čističe na lakované povrchy. Vždy si ale nejprve přečtěte návod k použití a čistič vyzkoušejte na málo viditelném místě. Po umytí nechte dveře důkladně uschnout. Na závěr můžete dveře ošetřit leštěnkou na nábytek, která jim dodá lesk a ochrání je před prachem a nečistotami. Leštěnku nanášejte v tenké vrstvě a důkladně rozleštěte.

Údržba skleněných výplní

Skleněné výplně na dveřích, ať už jde o čiré sklo, pískované vzory nebo vitráže, dodávají interiéru eleganci a světlo. Aby si ale zachovaly svůj lesk a průhlednost, je potřeba jim dopřát pravidelnou údržbu. Na čištění skleněných výplní používejte jemné hadříky z mikrovlákna a vlažnou vodu. Vyhněte se abrazivním čisticím prostředkům, drátěnkám a hrubým houbičkám, které by mohly povrch skla poškrábat. Pro odstranění odolnějších nečistot, jako jsou otisky prstů nebo mastnota, můžete do vody přidat malé množství octa nebo saponátu určeného na mytí oken. Po umytí sklo důkladně opláchněte čistou vodou a vyleštěte suchým hadříkem z mikrovlákna. Tím zabráníte vzniku šmouh a vodních skvrn. U dveří s vitrážemi se vyvarujte použití agresivních chemikálií, které by mohly poškodit barevné sklíčko. V případě nejasností ohledně čištění specifického typu skla se vždy obraťte na jeho výrobce. Pravidelná a šetrná péče zajistí, že vaše skleněné výplně budou zářit čistotou a dodávat vašemu domovu krásu po mnoho let.

Odstranění skvrn a šmouh

Skvrny a šmouhy na dveřích dokáží potrápit nejednoho z nás. Naštěstí existuje několik triků, jak se jich zbavit a navrátit dveřím jejich zašlou krásu. Pro běžnou údržbu a odstranění otisků prstů postačí měkký hadřík a vlažná voda s jarem. Důležité je dveře po umytí vždy utřít do sucha, aby na nich nezůstaly kapky vody. Na odolnější skvrny, jako jsou například skvrny od jídla nebo nápojů, můžeme použít roztok octa a vody. Směs naneseme na hadřík a jemně s ní skvrnu čistíme. Ocet je přírodní čistič, který si poradí s mnoha druhy nečistot. Pokud se potýkáte s mastnými skvrnami, sáhněte po jedlé sodě. Vytvořte pastu z jedlé sody a vody a naneste ji na skvrnu. Nechte působit několik minut a poté setřete vlhkým hadříkem. Pamatujte, že abrazivní čističe a drsné houbičky mohou povrch dveří poškrábat. Vždy proto používejte jemné čistící prostředky a postupujte opatrně. V případě pochybností se poraďte s výrobcem dveří o vhodném způsobu čištění.

Materiál dveří Čistící prostředek Frekvence čištění
Dřevěné dveře Mýdlová voda / Speciální čistič na dřevo 1x týdně / dle potřeby
Plastové dveře Mýdlová voda / Univerzální čistič 1x za 14 dní / dle potřeby

Čištění klik a kování

Kliky a kování, ať už z leštěného kovu, nerezu nebo s povrchovou úpravou, dodávají dveřím na kráse a eleganci. Bohužel se na nich snadno zachytávají otisky prstů, prach a nečistoty. Pravidelné čištění je proto nezbytné, aby si zachovaly svůj lesk a funkčnost. Pro běžnou údržbu postačí měkký hadřík a vlažná voda s jarem. Vyhněte se agresivním čisticím prostředkům s obsahem kyselin nebo alkoholu, které by mohly povrch poškodit. Po umytí je důležité kování důkladně osušit suchým hadříkem, aby na něm nezůstaly kapky vody. Pro odstranění odolnějších nečistot, například zaschlých kapek barvy, můžete použít speciální čisticí prostředky určené na daný typ materiálu. Vždy si přečtěte instrukce na obalu a vyzkoušejte prostředek nejprve na málo viditelném místě. Pokud si nejste jisti, jaký čisticí prostředek použít, poraďte se s odborníkem v drogerii. Pamatujte, že pravidelná péče a čištění prodlouží životnost klik a kování a vaše dveře budou vypadat stále jako nové.

Tipy pro zářivé dveře

Dveře, ať už interiérové nebo vchodové, jsou vizitkou vašeho domova. Jejich čistota a lesk dodávají celému prostoru na kráse a svěžesti. Pravidelná péče o dveře je proto nezbytná. Nejdříve je důležité určit materiál dveří, abyste zvolili správný postup a čistící prostředky. Dřevěné dveře vyžadují jinou péči než dveře laminátové či kovové. Pro běžné čištění dřevěných dveří postačí vlažná voda s přídavkem jemného saponátu a měkký hadřík. Vyvarujte se agresivním chemikáliím, které by mohly dřevo poškodit. Po umytí dveře vždy důkladně osušte suchým hadrem, aby na nich nezůstaly kapky vody. Pro lesk můžete použít speciální leštidlo na dřevo. Laminátové dveře jsou nenáročné na údržbu. K jejich čištění stačí vlažná voda s jarem. Vyhněte se abrazivním čistícím prostředkům a drátěnkám, které by mohly povrch poškrábat. Kovové dveře otřete od prachu a nečistot vlhkým hadříkem. Pro odstranění odolnějších nečistot použijte jemný čistící prostředek určený na kovy. Po umytí dveře vždy důkladně osušte. Pro lesk můžete použít leštidlo na kov.

Publikováno: 30. 08. 2024

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Ludmila Burešová