Výhody a nevýhody filtračních konvic na vodu, anebo vyplatí se pořídit?

Přemýšlíte o koupi filtrační konvice na vodu, ale nevíte, jestli zrovna toto je řešení, které potřebujete? Rádi byste své rodině dopřáli to nejlepší a nedokážete se rozhodnout? Pojďme si společně projít všechna pro a proti filtračních konvic a usnadnit vám tak vaši volbu.

Výhody filtračních konvic na vodu

Jádrem filtrační konvice na vodu je filtrační patrona. Bez té by konvice byla jen obyčejnou nádobou. Filtrem protéká voda v průběhu nalévání, kdy je zároveň také upravována, to znamená, že z ní jsou odstraňovány nežádoucí látky včetně chlorové pachuti a v případě některých filtračních patron je voda také obohacována a důležité stopové prvky, například hořčík. Ve srovnání s koupí balené vody je voda přefiltrovaná několikanásobně levnější. Její cena vyjde okolo 1 až 2 Kč za litr. V průběhu filtrace navíc dochází také k jejímu změkčení, což je důsledkem odstranění vodního kamene. Měkká voda je dobrá nejen pro kuchyňské spotřebiče, které nejsou v takové míře zanášeny vodním kamenem, ale také pro naše ledviny. Lepší chuť a vůně přefiltrované vody se projeví nejen při její přímé konzumaci, ale také při přípravě teplých nápojů, u kterých vynikne jejich aroma. Řada filtračních konvic může navíc nabídnout originální design, díky němuž se stane dokonalým doplňkem vaší domácnosti. A v neposlední řadě nemusíte likvidovat prázdné plastové láhve.

Filtrační konvice mají ale i své nevýhody

Filtrovat lze pouze vodu, která vám teče z kohoutku. Na filtrování například vody z potoka potřebujete úplně jinou filtrační techniku. Čas od času je potřeba ve filtrační konvici vyměnit filtr. Ten se zanáší vyfiltrovanými složkami vody a zhruba za měsíc používání je tak zaplněn, že již neplní svoji funkci. Přemýšlíte-li o tom, že byste si filtrováním doma vyráběli rovnou kojeneckou vodu, budeme vás muset zklamat. I vodu z filtrační konvice je pro konzumaci kojenci nutno ještě převařit. Přefiltrovanou vodu není možné používat ani pro chov akvarijních ryb, i ty potřebují ještě čistější vodu absolutně bez všech příměsí. Některé konvice si s filtrováním dávají na čas, většina filtračních konvic je ale velice rychlá a vodu filtruje prakticky průtokem přes filtr.

Publikováno: 02. 09. 2021

Kategorie: Ostatní

Autor: Katka Roubalová