Staré těsnění oken nás může stát zbytečné peníze

Během zimního období většinou větráme jen krátce a jinak máme okna, na rozdíl od léta, zavřená. Pokud jde ale od oken chlad nebo kolem nich protahuje, větráme vlastně nepřetržitě, aniž bychom to chtěli. O to víc musíme topit, a to se samozřejmě projeví na naší peněžence. Jak tomu zamezit?

Topit jen tak Pánu Bohu do oken, jak říkávaly naše babičky, není jen zbytečné, ale především drahé. Zvlášť při dnešních cenách energií. Jakýkoli únik tepla nebo naopak ochlazování interiéru je samozřejmě nežádoucí, protože teplo si chceme uvnitř zachovat co nejdéle. Už ze školy si pamatujeme, že teplý vzduch stoupá vzhůru a pokud nám opravdu táhne od oken nebo dveří, pocitově budeme vnímat, že je nám chladno, protože teplý vzduch bude výše. Staré nebo špatné těsnění na oknech a dveřích, které neplní svou funkci, způsobuje, že se vzduch dostává zvenku dovnitř, kde ho vnímáme jako chlad. Naštěstí je zde jednoduché řešení, což je nové těsnění do oken a dveří a utěsnění mezer, kterými by se chlad mohl dostávat dovnitř.

Netěsnící okna nebo dveře nejsou problémem jen pro naši peněženku, ale také pro zdraví. Možná si to neuvědomujeme, ale chladný vzduch proniká stále a způsobuje průvan. Nemusíme ho vnímat silně, jako když v místnosti otevřeme dvě okna proti sobě, ale naše tělo ho vnímá a neustálé proudění chladného vzduchu. Může vést k nepříjemným zdravotním komplikacím, jako jsou bolesti kloubů revma nebo bolesti hlavy. I proto je důležité mít těsnění oken a dveří v pořádku a funkční, ušetříme tak své peníze, teplo i zdraví.

Často zanedbávaným problémem je chlad, pronikající pod dveřmi. Ten vnímáme spíše jako studenou podlahu, nebo je nám zkrátka zima od nohou a opět si často neuvědomíme, že se nejedná o chybu topení nebo subjektivní vnímání okolní teploty naším tělem, ale o reálný problém. Také zde pomůže utěsnit prostor pod dveřmi a zamezit tak pronikání chladného vzduchu dovnitř.

Publikováno: 01. 05. 2023

Kategorie: Ostatní

Autor: Ludmila Burešová