Dá se v karavanu trvale bydlet?

Je bezesporu, že v obytném voze nebo karavanu můžete procestovat celý svět. Ale dají se „domečky na kolečkách“ obývat i celoročně? Jestli máte srdce dobrodruha a zrovna si nepotrpíte na zázemí v luxusním prostorném domě nebo apartmánu, tak určitě! Má to však svá specifika.

Mobilní penzion záložní řešení pro všechny případy

Karavany nám poskytují volnost na cestách. Mnohé, jako třeba obytné karavany Hobby, pak nabízí pořádnou porci komfortu. Můžete vyrazit i na několikaměsíční putování napříč ČR, Evropou nebo i celým světem, aniž byste se zatěžovali sháněním a placením hotelů. Denně urazte libovolnou porci kilometrů nebo se klidně zastavte a zdržte u jezera se spektakulárním výhledem o 3 dny déle, než bylo původně plánováno. Je to na vás. A pokud k vaší práci potřebujete pouze hlavu, počítač a připojení k internetu, můžete být navíc po celou dobu finančně výdělečně činní. Lidé však někdy karavan obývají celoročně i bez toho, aniž by patřili mezi vášnivé cestovatele. Jednoduše proto, že jim nedělá problém postavit obytný přívěs na svůj pozemek a hospodařit v něm bez požadavků na luxus v podobě prostorného 4+kk. Anebo proto, že jsou zrovna po rozvodu, společného domova se museli vzdát ve prospěch bývalé drahé polovičky a přívěs je to jediné, co jim zbylo.

Hlavní je postel, topení a kuchyně

Co „přežijete“ a při dvoutýdenních toulkách berete jako vzrušující dobrodružství, to se vám během dlouhodobějšího obývání karavanu může pořádně zprotivit. Důležitá je kvalitní postel, protože jen máloco otráví člověka tak, jako zničená, bolavá záda. Stejně tak se hodí vybavená kuchyně, která vedle základního vařiče čítá alespoň mikrovlnku, rychlovarnou konvici a kávovar. Zcela zásadní jsou kvalitní přídavné topení a termostat, bez nich na celoroční bydlení v karavanu zapomeňte. Zároveň je dobré vědět, že obytné auto je praktické pro méně zkušené řidiče, ale nenabízí tolik prostoru jako přívěs.

Připraveni na sníh i mrazy

A nyní pár krátkých rad pro ryze zimní kempování v karavanu. Budete-li na cestách i přes zimní měsíce nebo se chystáte zabrousit do horských oblastí, nezapomeňte na:
  • na zimní pneumatiky, sněhové řetězy a případně lopatu, kdybyste zapadli;
  • naplnit nádrž na odpadní vodu prostředkem zabraňujícím její zamrznutí (např. sůl nebo Fridex);
  • ošetření těsnění v prostoru oken a dveří příslušným prostředkem (např. silikonový olej);
  • výměnu všech hadiček, kterým se krátí životnost a které v mrazech představují velké riziko;
  • dostatek plynových láhví s propanem.

Publikováno: 14. 11. 2019 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Ostatní

Autor: Katka Roubalová