Uklízíte málo, anebo naopak moc? Patříte mezi bordeláře, nebo jste na smejčení až přehnaně zatížení? Tyto otázky z cyklu „Jak často uklízet?“ si často pokládají nejen ženy, ale také muži. V následujících řádcích vám poradíme, jak si doma udržet čisto, ale na druhou stranu nic nepřehánět a z úklidu se nezbláznit.

Kuchyňská linka

Nejčastěji se musíte zcela logicky věnovat kuchyňské lince, kterou byste měli každý den setřít. Ideálně za pomoci speciálního přípravku, který odstraní nečistoty včetně mastnot a zatočí s bakteriemi. A těch se z potravin na lince a v dřezu pohybuje opravdu hodně. Bakterie se navíc drží i v houbičkách a utěrkách, které je tak nezbytné po každém setření řádně propláchnout vodou.

Mikrovlnná trouba

V kuchyni ještě na chvíli zůstaneme. Zhruba 2x týdně byste se měli věnovat údržbě mikrovlnné trouby. Zbavit ji mastnost či zbytků jídla můžete za užití přípravku, anebo vody s octem.

Lednice

Všechny potraviny vyndat z lednice, chladící prostor důkladně vymýt a při té příležitosti zkontrolovat trvanlivost potravin. To je potřeba udělat alespoň 1x měsíčně. A ještě něco – když už se vám v lednici něco zkazí, odstraňte tyto nečistoty hned, bez odkladu. Vyhnete se nepříjemnému zápachu i velkému množství bakterií.

Ložní prádlo

Pro komfortní a ničím nerušený spánek je vedle kvalitní postele a povlečení potřeba ložní prádlo pravidelně měnit za čisté. Ideální interval je 1x z 14 dní.

Matrace

Ačkoliv je matrace do jisté míry chráněná prostěradlem, 1x za 2 měsíce ji důkladně vysajte a následně na ni nasypte jedlou sodu, kterou kartáčkem jemně rozetřete, a následně opět vysajte. Pokud má matrace odepínatelný povlak, ve stejných intervalech jej vyperte alespoň na 50 stupňů.

Polštáře

1x za 3 měsíce by měly přijít řada na polštáře, které se často stávají oblíbeným domovem roztočů. Polštáře buď vyperte, anebo nechte odborně vyčistit.

Koberce

V případě čištění koberců záleží na rozměrech, délce chlupů i tom, jak je koberec namáhaný. Například koberec v ložnici má totiž nesrovnatelně jednodušší život než koberec, který zdobí obývací pokoj.

Obecně platí, že byste alespoň 1x nebo 2x do roka měli vzít do ruky tepovač nebo parní čistič a všechny koberce pořádně vyčistit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *