Máte chatu? Proměňte ji v kouzelné místo! Přichází čas navštívit starožitnictví

Při pojmu starožitnost si většinou představíme něco, co pochází z dřívějších století, neexistuje ve velkém počtu a disponuje poměrně vysokou cenou. Spousta lidí má dojem, že takové věci se hodí jen do skleněných vitrín a speciálně vyladěných interiérů. Ve skutečnosti to tak ale vypadat nemusí!

Starožitnosti již dávno nejsou výsadou bohatých sběratelů. Navíc pod tento pojem nespadají jen monumentální obrazy a křišťálové nebo porcelánové vázy. I starožitné hodiny nebo porcelánový hrníček se počítá. A právě takový kousek se může hodit i k vám na chatu a vykouzlit tak krásnou symbiózu mezi přírodou a dávnými časy.

Praktické a přitom krásné

Každá chata je jiná, o tom není pochyb, proto je těžké doporučit něco, co by se hodilo do každého interiéru. Takovou sázkou na jistotu mohou být například starožitné hodiny. Jistě se můžete podívat třeba na půdě nebo v obchodech, zda neobjevíte nějaké krásné krbové hodiny.

Pokud ve vašem interiéru převažuje dřevo, doporučujeme takzvané pendlovky. Díky jejich větším rozměrům a dřevěnému provedení na sebe upoutají pozornost každého návštěvníka. A jelikož se takové kousky pyšní kvalitní výrobou, můžete se také spolehnout na přesné ukazování času.

V případě, že vás tento nápad neoslovil, se můžete místo toho zkusit poptat babiček na starožitný porcelán. Dříve byste ho našli snad v každé domácnosti a i dnes zkrášluje nejeden obývací pokoj. Pak už jen záleží na tom, zda jej využijete při posezení u čaje nebo jen jako výzdobu. I kdyby nemělo jít o celý servis, ale jen pár kusů, můžeme vám zaručit, že se vám podaří vytvořit patřičné kouzlo.

Dalším praktickým kouskem je starožitný šicí stroj. Aby byl funkční, je třeba jej pravidelně udržovat, což se ne každému poštěstí. Může ale okouzlit i v případě, že již není určen k šití – využít jej totiž můžete jako stůl.

Na něj můžete umístit vázu, staré fotky či třeba starožitné hračky, ať už budou poděděné po vašich předcích, nebo zakoupené ve starožitnictvích, jako je Antikart.

Publikováno: 09. 11. 2020

Kategorie: Ostatní

Autor: Katka Roubalová