Rady a tipy, jak se zbavit červotoče

Dveře své domácnosti můžete mít pro ostatní dokořán, ale někteří návštěvníci dovnitř nesmí, i kdyby z nebe padaly trakaře. Jejich pobyt by pro vás mohl mít nedozírné následky. Řeč není o sousedech, se kterými jste si nepadli do noty, ale o zástupcích dřevokazného hmyzu. Červotoče zřejmě sáhodlouze představovat nemusíme – anebo ano? Pokud doma slyšíte zvláštní chroupání, možná se u vás ubytoval právě tento škůdce. Jak to bezpečně poznáte a ochráníte před ním svůj nábytek? Nejen chroupavé zvuky, ale také jemné piliny v bezprostředním okolí napadeného nábytku – a konečně i drobné dírky neboli výletové otvory, kterými brouk po transformaci z larválního stadia vylétává ven. To všechno jsou typické znaky přítomnosti červotoče. Může se jednat o červotoče proužkovaného, umrlčího, peřenitého, kostkovaného či hnědého. V každém případě buďte na pozoru, protože červotoči - navzdory své velikosti - dokáží dřevo řádně zdecimovat. Necháte-li řádění dřevokazného hmyzu dojít do krajnosti, z oblíbené skříňky či jiného kusu nábytku nadělá řešeto.

Jak s červotočem zatočit?

Co si počít v momentě, kdy jste si stoprocentně jistí tím, že u vás doma hoduje rodinka vypasených larev červotoče? Na nic nečekejte a napadený nábytek odstavte od ostatního. Poté zkontrolujte rozsah poškození a rozhodněte, zda se pustíte do záchranné akce, nebo se prožraného kousku na dobro zbavíte.

V případě včasného odhalení larvy nestihnou vyhlodat chodbičky dostatečně hluboko a nabízí se možnost injektáže speciálního chemického přípravku, který lze běžně zakoupit v drogerii nebo hobby marketu. Pokud červotoč napadne rozsáhlejší plochy (více kusů nábytku, podlahu, trámy…) a nebudete schopni objektivně posoudit rozsah poškození, obraťte se na profesionály, pro které je ochrana dřeva každodenním chlebem. V praxi se při likvidaci červotočů využívá mikrovlnné záření či jiné moderní metody ozařování. Budete-li mít štěstí, majetek zachráníte. Pak ale nepodceňujte preventivní impregnaci. Nátěr zabrání tomu, aby se dřevokazný hmyz v dohledné době vrátil, a ušetří vám starosti i finanční prostředky.

Publikováno: 01. 04. 2021

Kategorie: Ostatní

Autor: Katka Roubalová