Plastové, kovové, či betonové žumpy?

Ne všichni mají takové štěstí a mohou se napojit přímo na kanalizační síť. V tomto ohledu se využívá žumpa neboli jímka. Lze ji napojit například na chatu, chalupu a rodinný dům. Žumpa je separovaná bezodtoková nádrž, která slouží k zachycování odpadních vod pocházejících z domácnosti. Instaluje se do míst, která nemají zavedený kanalizační systém a nelze se napojit ani na stokovou síť s čističkou odpadních vod.

Někdy není jiné řešení

Jímka může být vyrobena z betonu, kovu anebo plastu a musí být dokonale izolovaná a vodotěsná. Nesmí docházet k úniku splašků z nádoby. Okolní prostředí by se tak znečistilo. Nejčastěji bývá umístěna v zemi, aby nebyla na očích. Přeci jen se na ni nechce nikdo dívat. Její obsah je povinné pravidelně kontrolovat a vyvážet fekálním vozem do čistírny odpadních vod. Odpady se využívají rovněž jako hnojivo. Plastová či betonová žumpa by měla být na místě, které je fekálnímu vozu volně přístupné. Jen tak auto snadno odpadní nádobu otvorem vyprázdní.

Z čeho se jímka vyrábí?

V dnešní době se jímky vyrábějí hned z několika materiálů, jako jsou kombinace železobetonu, plast a kov. Nejméně používaná je kovová forma, její pořizovací cena dokáže zvednout ze židle. Naopak plastovou žumpu si koupíme za slušné peníze a na sto procent zaujme i její nízká hmotnost, ta však může být v některých případech spíše negativem. Pokud je uložena v zemi, kde je i spodní voda, může být vynášena na povrch. Ideální variantou jsou betonové žumpy. Pyšní se dlouhou životností a pevností. Při nákupu je dobré rozmyslet si, zda potřebujeme jednokomorové či vícekomorové modely. To však není jediný problém. Většina lidí si dobře nepropočítá objem jímky a pak zapláče. Na začátku si proto položme otázku, kolik jedinců bude žumpu využívat. Jestliže se rozhodnete pro koupi betonové žumpy, trefíte do černého. Bude vám sloužit po dlouhá léta. Mrkněte na web betonové žumpy a hned si nějakou objednejte!

Publikováno: 27. 11. 2020

Kategorie: Zahrada

Autor: Katka Roubalová