„Kouzelné“ triky, jak zvětšit prostor

Malé bydlení může být stejně luxusní jako mnohem prostornější byt. Ale musíte vědět, jak si tzv. micro bydlení zařídit. A v prvé řadě přijmout nedostatek místa jako výhodu – alespoň vás to nebude táhnout k tomu, abyste schraňovali zbytečné věci.

Naučte se bydlet tak, jak žijete

Na detailech záleží, a v případě malého bytu obvzlášť. Na chybná rozhodnutí v něm není místo, a to doslova. Ale jak začít? V prvé řadě se zamyslete nad tím, jak žijete – a také nad svými potřebami. Opravdu to udělejte, protože jinak prostoru neposkytnete osobitost a nebude reflektovat váš způsob života. Obecně je vhodné zařídit menší byt nábytkem na míru.

Barva a struktury

V malém prostoru je vždy prioritou optické zvětšení. Toho dosáhnete poměrně snadno. Stačí zvolit správné barvy a využívat vlastnosti světla. Jasnou volbou jsou světlé tóny, a to na zdech, nábytku i podlaze. Pokud se necháte zviklat tmavší podlahou, rozhodně ji doplňte světlým nábytkem i stěnami. Nízký kontrast je však vždy lepší. Co se týče designu a dekorům podlahové krytiny, doporučujeme sázku na jemnost. V menších místnostech dekory s výraznější strukturou (a o to více rozdílné dílce) nepůsobí vůbec dobře. Zcela zásadní je ovšem také směr, kterým se podlaha uloží – má-li bydlení vyzařovat harmonií, ujistěte se, že je v celé domácnosti stejným směrem.

Chytrá (a praktická) řešení

Malý byt musí být „siply clever“. Možností, jak si ho vyšperkovat a zároveň tím vyřešit nedostatek místa, se nabízí víc než dost. Například když na prázdné stěny pověsíte skříňky a police – kromě toho, že prostoru odlehčíte, dáte vyniknout podlaze. Jasnou volbou jsou také vestavěné skříně. A to je teprve začátek. Zaměřte se na multifunkční kousky, využijte parapet místo nočního stolku, a především – osvojte si nábytek s úložným prostorem.

Publikováno: 22. 01. 2022 / Aktualizováno: 31. 07. 2023

Kategorie: Interiér

Autor: Katka Roubalová