Jak topit ekologicky? Na uhlí zapomeňte

Ať už si zařizujete nové bydlení nebo renovujete to stávající, jedním ze stěžejních témat k řešení bude topení. Cílem moderního a zodpovědného člověka by mělo být ohřát se nejen s maximální úsporou nákladů, ale také nejvíc šetrným přístupem vůči již tak velmi znečištěnému životnímu prostředí. Pokud chcete vědět, jak topit ekologicky, pak jste tu správně.

Na uhlí zapomeňte!

Je pravdou, že moderní kotle na pevná paliva mohou být v rámci možností ekologické. Stejně tak je nesporné, že hnědé uhlí patří stále mezi nejlevnější, a tudíž i nejvyhledávanější paliva. Pokud to ale s ochranou životního prostředí myslíte vážně, s uhlím se rozlučte a nebojte se inovací. Vaše domácnost si takový přístup zaslouží.

Tepelná čerpadla dneska frčí

V souvislosti s ekologickým vytápěním se dnes vysoké popularitě těší tepelná čerpadla, která k provozu využívají energii získanou ze země nebo vzduchu. Vedle šetrnosti vůči životnímu prostředí patří mezi plusy snadná montáž, bezproblémová regulace tepla a nízká finanční náročnost na vytápění domu. Úspory v řádech desítek procent jsou odměnou za poměrně vysokou počáteční investici.

Plynové kondenzační kotle jsou efektivní

O neúsporný plynový kotel dnes již na trhu kvůli přísným legislativním normám nenarazíte. Hojně se ale prodávají plynové kondenzační kotle, které jsou navrženy pro maximalizování efektivitu vytápění s co nejnižší produkcí emisí. Od těch „klasických“ se plynové kondenzační kotle liší hned v několika aspektech. Při své činnosti totiž využívají mimo jiné vodní páru obsaženou ve spalinách, z níž získávají další energii, která u klasických kotlů na plyn zůstávala – zpětně vzato až trestuhodně – nevyužita. Kondenzační kotle tak umí pracovat s účinností téměř neuvěřitelných 98 %. A to je dobře nejen pro společnost a přírodní bohatství planety Země, ale také pro naše peněženky. A to se počítá! Ani v případě kondenzačních kotlů není pořizovací cena z nejnižších, ovšem při dostatku snahy a trochy štěstí můžete dosáhnout na dotační programy známé jako kotlíkové dotace nebo Zelená úsporám.

Publikováno: 03. 04. 2019 / Aktualizováno: 09. 02. 2023

Kategorie: Ostatní

Autor: Katka Roubalová